Perly UZBEKISTÁNU

Uzbekistán

za

54 900

/osoba (2 127 €)

Termíny

  • od 14. 09. 2019 - do 23. 09. 2019 (kód: 1909UZUZPZ01)

Typ cesty: Poznávací cesty

Průvodce: Sylva Bajerová

Kategorie: Poznávací cesty ID cesty: 1809UZUZPZ01
Pojďte se zasnít a navštivte zemi pohádek Tisíce a jedné noci. Zemi na úpatí Pamíru a na dunách pouště Kyzylkum, zemi, jejíž paláce pamatují emíry, vznešené princezny a překrásné konkubíny. Zemi uprostřed Hedvábné stezky, jejíž pohádková architektura bere dech...
 
Uzbekistán, ležící ve Střední Asii, je jedinečnou směsicí lidí a kultur. Je křižovatkou civilizací, původní centrum velkých říší - od Alexandra Velikého do dob Čingischána, přes Tamerlána k ruským carům. Je křižovatkou různých způsobů života, od kočování nomádských kmenů po jedny z nejstarších měst na světě jako Samarkand, Buchara a Chiva. Je křižovatkou kultur, jelikož Uzbekistán býval centrem mýtické Hedvábné stezky, spojující Čínu s Evropou. Mnoho známých cestovatelů jako Marco Polo, Ibn Battuta, Rui Gonzales de Klavixo ve své době cestovalo na svých expedicích přes Samarkand a Bucharu a napsali knihy o svých dobrodružstvích. Bohatou historii dokazuje zapsání mnoha měst a památek na seznam světového dědictví UNESCO, bohaté tradice zase dílny vyrábějící tradiční koberce, keramiku i hedvábný papír.
 
Na cestě zažijete a uvidíte:
 
Prohlídka Taškentu s jeho unikáty jako je nejstarší Korán na světě a taškentské metro
Chiva - pohádkové město Tisíce a jedné noci s unikátní islámskou architekturou, mešitami, minarety a harémy
Vznešená Buchara - historicky jedno z nejdůležitějších islámských center Střední Asie s nádhernou islámskou architekturou a živými bazaary
Snový Samarkand - Eden dávného východu, nejvzácnější perla islámského světa s první observatoří v orientu
Dílny vyrábějící keramiku a hedvábný papír
Bazaary prodávající koberce, keramiku, výšivku apod.
Představení národní hudby a tance
V tomto období můžeme obdivovat celá bílá bavlníková pole, nádherně barevné ovoce na místních tržištích a stále si ještě užívat příjemné, ne však extrémně horké počasí.
 
Cesta bude realizována v malé skupince 6 - 10 účastníků.
 
CENA ZAHRNUJE
 
Zpáteční letenku z Prahy do Taškentu
Ubytování v hotelech 4**** a 5***** v Taškentu a Samarkandu a boutique hotely v ostatních městech
Plnou penzi od příjezdu po odjezd z Uzbekistánu + čaj a voda v neomezeném množství
Veškerý transport:
- Klimatizovaný mikrobus po celou dobu cesty
- Lokální letenku Taškent – Urgench
- Rychlovlak ze Samarkandu do Taškentu
Veškeré vstupné včetně poplatků za fotografování na všech místech uvedených v itineráři
Lokálního zkušeného průvodce po celou dobu cesty
Česky mluvící průvodkyni po celou dobu cesty
Spropitné pro řidiče a místní průvodce
Veškerý servis CK
Zákonné pojištění CK
 
CENA NEZAHRNUJE
 
Soukromé cestovní pojištění
Ubytování v pokoji pro jednu osobu
Poplatek za víza (visa on arrival - platí se na letišti 60 USD v hotovosti po příletu!)
Program mimo uvedeného
 

 

Den 1
Odpoledne odlet do Taškentu v Uzbekistánu. Strava a přenocování na palubě letadla.

Den 2
Přílet brzy ráno na mezinárodní letiště v Taškentu. Setkání se s průvodcem a přesun do hotelu. Ubytování se a odpočinek. V poledne začneme prohlídkou hlavního města: Muzeum Osmanova koránu je perlou Starého města. Kniha ze 7. století je považována za nejstarší a nejposvátnější na světě. "Památník odvahy" - tento monument je věnován obětem zemětřesení z roku 1966, po kterém byl Taškent celý zrekonstruován. Náměstí Mustakillik - původně "Rudé náměstí" s Leninovou sochou je dnes nové moderní hlavní náměstí Taškentu s vládními budovami. Divadlo opery a baletu Navoi je velkou ikonou města. Japonští architekti dokončili stavbu v roce 1947. Muzeum užitého umění je nádherný dům ruského diplomata s vzácnými ukázkami uzbeckého umění. Taškentské metro se svými impozantními stanicemi je unikátem ve Střední Asii. Dokončeno bylo roku 1977. Chorsu bazaar - velmi orientální a pestrobarevné tržiště je pro místní obyvatele místem k nákupům ovoce a zeleniny. Večeře a přespání v hotelu.

Den 3
Taškent - Urgenč - Chiva: Snídaně v hotelu a přesun na domácí letiště na let HY 1051 v 7:50 do Urgenče. Přílet a krátký přesun do 40km vzdálené Chivy. Chiva je popisována jako část pohádky "Tisíce a jedné noci", kde mohou návštěvníci strávit den prozkoumáváním paláců a majestátních domů, mešit, mauzoleí, obchodů, oblouků, kupolí a minaretů, které se staly ikonami. Chiva bývala důležitou zastávkou na historické hedvábné stezce a při procházce jejími ulicemi rychle pocítíte, jaké to muselo být žít v tomto městě všechna ta století zpátky. Datujíc se do doby před více než 2500 lety, Chiva byla přidána na listinu světového dědictví UNESCO v roce 1990. Medresa chána Muhammeda Amina s minaretem Kalta Minor - nedokončený minaret podobný sudu. Mešita Džuma (10. - 17. stol.) - mešita, jejíž střecha leží na 212 dřevěných pilířích, má jedinečnou akustiku a původní technické řešení přírodního osvětlení. Kunjaark (17. stol.) - vnitřní pevnost s administrativními budovami, dílnami na střelný prach, soudním dvorem a mešitou. Mauzoleum Pahlavána Mahmúda (14. - 19. stol.) - nejvýznačnější architektonický a památkový komplex v Chivě s unikátními kachličkami. Minaret Islama Khoji s madrasou (1908) - 45m vysoký, je nejvyšším minaretem v Chivě s vyhlídkovým místem. Tosh Havli neboli Harem je velmi specifické místo ve městě kde žili chánové se svými čtyřmi oficiálními manželkami a čtyřiceti konkubínami. Večeře v místní restauraci a přenocování v hotelu.

Den 4
Chiva - Buchara (450 km): Snídaně v hotelu a odjezd autobusem do Buchary skrze flóru a faunu pouště Kyzylkum. Po staletí označovala severní hranici Transoxianie a okraj nekonečné nomádské stepi. Uvidíte Amudarju - jednu ze dvou řek centrální Asie oddělující Kyzylkum od turkmenského Karakum. Typické stepní astrachanské ovce jsou hojně k vidění. Příjezd do Buchary v pozdním odpoledni. Buchara je perlou východu a jedno z nejstarších měst Střední Asie. Osudy mnoha známých architektů, vědců a básníků předchozích století jsou spjaty se jménem tohoto města. Právě zde bylo postaveno mnoho mistrovských kousků islámské architektury. Známé pořekadlo Buchary říká: "Světlo dopadá z nebe na celý svět ale v Buchaře vychází ze země." To je také důvodem, proč místní lidé říkají, že Buchara je domovinou tisíců muslimských svatých a ochránců. V průběhu staletí se vznešená Buchara stala jedním z nejdůležitějších islámských center Střední Asie a vládci města sebe sami nazývali "věrní emírové".

Den 5
Buchara: Snídaně v hotelu. Prohlídka města zahrnuje: Mauzoleum Ismaila Samáního (9. - 10. stol.) - bylo první budovou ve Střední Asii postavenou z vyztužených cihel ve tvaru kostky zakryté kupolí s neopakovatelným geometrickým cihlovým designem - mistrovské dílo světové architektury. Poikalon (12. - 16. stol.) - architektonický soubor v centru staré Buchary zahrnuje mešitu "Masjidi Kalon", madrasu "Miri Arab" a nejvyšší minaret (46m) ve své době v orientu. Ulugbekova madrasa z roku 1417 byla nejranější ze tří zadaných osvíceným vládcem Timuridu a jeho světský vliv dominuje vnějšímu vzhledu náboženské školy. Mešita Magoki-Attori je velmi působivá budova, na jejímž místě byl dříve postaven zoroastriánský chrám. Dnes je zde muzeum koberců. Odpoledne budeme pokračovat: Tim Abdullakhan byl postaven v roce 1557 a byl jednou z nejelegantnějších obchodních síní, kde afgánští kupci prodávali vlnu a hedvábí. Obchodní domy se skládají z tří obchodních center: Tok-i-Zargaron (1570) - bazaar se šperky, Tok-i-Tilpak Furushon - bazaar výrobců pokrývek hlavy, Tok-i-Sarrafon - bazaar směnárníků. Magoki-Attori- mešita se čtyřmi pilíři byla v roce 937 zničena při požáru, který zachvátil celé město, a v 12. století byla na jejím místě vystavěna mešita současná. Původní jižní portál zůstal zachován. Komplex Laby Khauz. Před večeří shlédneme představení národní hudby a tance v překrásné madrase. Večeře a přenocování.

Den 6
Buchara: Po snídani v hotelu budeme pokračovat v prohlídce Buchary: Chor Minor - unikátní a jedna z nejpřekvapivějších budov v Buchaře se čtyřmi minarety - každý v jednom rohu. Byla postavena roku 1807 turkmenským obchodníkem Khalifem Niyazkulem. Návštěva letní rezidence "Sitorai Mohi Hosa” - je to jedna z nejkrásnějších dochovaných rezidencí emírů z Buchary. Návštěva židovské synagogy. Buchara má malou židovskou komunitu. Odpoledne volno pro nákupy a odpočinek.

Den 7
Buchara - Samarkand (250 km): Snídaně a odjezd do Samarkandu. Po cestě se zastavíme v Gijduvanu abychom navštívili "butik keramiky", kde nám místní rodina vysvětlí proces výroby keramiky. Příjezd do Samarkandu kolem oběda. Přesun do hotelu a ubytování. Samarkand - Eden dávného východu, nejvzácnější perla islámského světa. Samarkand - nazývaný ve 4. století př. n. l. Marakanda, se všichni snažili dobýt. Po staletí bylo město dobýváno vojsky Alexandra Velikého, arabských nájezdníků, Čingischána a Tamerlána. Dnešní romantika Samarkandu stále funguje jako kouzlo, lákající cestovatele do snového světa. Dnešní prohlídka: Náměstí Registan (15. - 17. stol.) - oficiální centrum Tímúrovské říše, skládající se ze tří velkolepých madras Ulugbek, Sher Dor a Tilla Kari. Je veřejným náměstím. Večeře v místní restauraci. Přenocování v hotelu.

Den 8
Samarkand: Mauzoleum Gur-e-Amir (15. stol.) - hrobka tímúrovské dynastie. Jedinečný památník architektury s žebrovanou kupolí pokrytou modrou mozaikou. Mauzoleum Shah i Zinda (14. - 15. stol.) - "Město smrti" - komplex více než 20 unikátních budov různého stáří. Po obědě návštěva továrny na hedvábný papír ¬- výjimečné místo ve městě, kde stále používají starodávnou metodu výroby hedvábného papíru.Na závěr programu návštěva Ulugbekovy observatoře (15. stol.) - první observatoř v orientu s 30metrovým sextantem postaveným Ulugbekem aby mohl vytvořit přesný astronomický katalog. Večeře v restauraci a přespání v hotelu.

Den 9
Samarkand - Taškent: Po snídani navštívíme Mešitu Bibi Khanym - největší stavbu Tímúra Velikého postavenou v jeho hlavním městě. Návštěva slavného orientálního bazaaru "Siab". Oběd a volno na nákupy. V 17.00 přesun na nádraží a odjezd rychlovlakem Afrosiab do Taškentu. Cesta trvá 2h 10min. Příjezd do hlavního města Uzbekistánu. Rozlučková večeře a přenocování v hotelu.

Den 10
Taškent - Praha: Velmi brzy ráno odlet zpět do Prahy.