Perly UZBEKISTÁNU

Uzbekistán

za

43 900

/osoba (1 720 €)

Termíny

Typ cesty: Poznávací cesty

Průvodce: Sylva Bajerová

Objednejte prosím pro každou osobu jednotlivě

Kategorie: Poznávací cesty
Pojďte se zasnít a navštivte zemi pohádek Tisíce a jedné noci. Zemi na úpatí Pamíru a na dunách pouště Kyzylkum, zemi, jejíž paláce pamatují emíry, vznešené princezny a překrásné konkubíny. Zemi uprostřed Hedvábné stezky, jejíž pohádková architektura bere dech...
 
Uzbekistán, ležící ve Střední Asii, je jedinečnou směsicí lidí a kultur. Je křižovatkou civilizací, původní centrum velkých říší - od Alexandra Velikého do dob Čingischána, přes Tamerlána k ruským carům. Uzbekistán je jednou z nejbezpečnějších zemí planety, s úsměvavým a pohostinným obyvatelstvem. Je křižovatkou různých způsobů života, od kočování nomádských kmenů po jedny z nejstarších měst na světě jako Samarkand nebo Buchara. Uzbekistán býval centrem mýtické Hedvábné stezky, spojující Čínu s Evropou. Mnoho známých cestovatelů jako Marco Polo, Ibn Battuta, Rui Gonzales de Klavixo ve své době cestovalo na svých expedicích přes Samarkand a Bucharu a napsali knihy o svých dobrodružstvích. Bohatou historii dokazuje zapsání mnoha měst a památek na seznam světového dědictví UNESCO, bohaté tradice zase dílny vyrábějící tradiční koberce, keramiku i hedvábný papír.
 
Na cestě zažijete a uvidíte:
 
Prohlídka Taškentu s jeho unikáty jako je nejstarší Korán na světě a taškentské metro
Vznešená Buchara - historicky jedno z nejdůležitějších islámských center Střední Asie s nádhernou islámskou architekturou a živými bazaary
Noc v poušti - zažijete noc v poušti s jednou z nejlepších možností pozorování noční oblohy na světě
Snový Samarkand - Eden dávného východu, nejvzácnější perla islámského světa s první observatoří v orientu
Dílny vyrábějící keramiku a hedvábný papír
Bazaary prodávající koberce, keramiku, výšivku apod.
Představení národní hudby a tance
Na jaře Uzbekistán rozkvete, v podzimním termínu zase můžeme obdivovat celá bílá bavlníková pole, nádherně barevné ovoce na místních tržištích a stále si ještě užívat příjemné, ne však extrémně horké počasí.
 
Cesta bude realizována v malé skupince 6 - 10 účastníků.
 
CENA ZAHRNUJE
 
Zpáteční letenku z Prahy do Taškentu
Ubytování v hotelech 4**** a 5***** v Taškentu a Samarkandu a boutique hotely v ostatních městech
Plnou penzi od příjezdu po odjezd z Uzbekistánu + čaj a voda v neomezeném množství
Veškerý transport:
- Klimatizovaný mikrobus po celou dobu cesty
- Lokální letenku Taškent – Buchara
- Rychlovlak ze Samarkandu do Taškentu
Veškeré vstupné včetně poplatků za fotografování na všech místech uvedených v itineráři
Lokálního zkušeného průvodce po celou dobu cesty
Česky mluvícího průvodce / průvodkyni po celou dobu cesty
Spropitné pro řidiče a místní průvodce
Veškerý servis CK
Zákonné pojištění CK
 
CENA NEZAHRNUJE
 
Soukromé cestovní pojištění
Ubytování v pokoji pro jednu osobu
Poplatek za víza (visa on arrival - platí se na letišti 60 USD v hotovosti po příletu!)
Program mimo uvedeného
 

 

Den 1
Odpoledne odlet do Taškentu v Uzbekistánu. Strava a přenocování na palubě letadla.

Den 2
Přílet brzy ráno na mezinárodní letiště v Taškentu, kde Vás bude očekávat průvodce. Snídaně v centru města a následné ubytování na hotelu. Odpoledne začneme prohlídkou hlavního města: Muzeum Osmanova koránu je perlou Starého města. Kniha ze 7. století je považována za nejstarší a nejposvátnější na světě. "Památník odvahy" - tento monument je věnován obětem zemětřesení z roku 1966, po kterém byl Taškent celý zrekonstruován. Náměstí Mustakillik - původně "Rudé náměstí" s Leninovou sochou je dnes nové moderní hlavní náměstí Taškentu s vládními budovami. Divadlo opery a baletu Navoi je velkou ikonou města. Japonští architekti dokončili stavbu v roce 1947. Muzeum užitého umění je nádherný dům ruského diplomata s vzácnými ukázkami uzbeckého umění. Taškentské metro se svými impozantními stanicemi je unikátem ve Střední Asii. Dokončeno bylo roku 1977. Chorsu bazaar - velmi orientální a pestrobarevné tržiště je pro místní obyvatele místem k nákupům ovoce a zeleniny. Večeře a přespání v hotelu.

Den 3
Taškent - Buchara: Snídaně v hotelu a přesun na domácí letiště na let HY 1051 v 8:30. Krátký přelet do romantického města Bukhara. Buchara je perlou východu a jedno z nejstarších měst Střední Asie. Osudy mnoha známých architektů, vědců a básníků předchozích století jsou spjaty se jménem tohoto města. Právě zde bylo postaveno mnoho mistrovských kousků islámské architektury. Známé pořekadlo Buchary říká: "Světlo dopadá z nebe na celý svět ale v Buchaře vychází ze země." To je také důvodem, proč místní lidé říkají, že Buchara je domovinou tisíců muslimských svatých a ochránců. V průběhu staletí se vznešená Buchara stala jedním z nejdůležitějších islámských center Střední Asie a vládci města sebe sami nazývali "věrní emírové". Prohlídka města zahrnuje: Mauzoleum Ismaila Samáního (9. - 10. stol.) - bylo první budovou ve Střední Asii postavenou z vyztužených cihel ve tvaru kostky zakryté kupolí s neopakovatelným geometrickým cihlovým designem - mistrovské dílo světové architektury. Poikalon (12. - 16. stol.) - architektonický soubor v centru staré Buchary zahrnuje mešitu "Masjidi Kalon", madrasu "Miri Arab" a nejvyšší minaret (46m) ve své době v orientu. Ulugbekova madrasa z roku 1417 byla nejranější ze tří zadaných osvíceným vládcem Timuridu a jeho světský vliv dominuje vnějšímu vzhledu náboženské školy. Odpoledne budeme pokračovat na Tim Abdullakhan, který je ukázkou krásné architektury prodejních sítí byl postaven 1577. V podvečer zhlédnutí představení tradičních tanců za dopro

Den 4
Buchara: dopoledne návštěva mešity.Mešita Magoki-Attori je velmi působivá budova, na jejímž místě byl dříve postaven zoroastriánský chrám. Dnes je zde muzeum koberců. Mešita se čtyřmi pilíři byla v roce 937 zničena při požáru, který zachvátil celé město, a v 12. století byla na jejím místě vystavěna mešita současná. Původní jižní portál zůstal zachován. Komplex Laby Khauz. Prohlídka letní rezidence "Sitorai Mohi Hosa" jeden z nejkrásnějších paláců místního emíra a židovské sinagogy. Odpoledne nákupy na místních trzích s úžasnou orientální atmosférou a odpočinek.

Den 5
Buchara - noc v poušti: Snídaně v hotelu a odjezd do Gijduvanu městečka známého výrobou keramiky. Uvidíme nejen výrobu keramiky, ale také například výrobu domácího chleba. Zastávka na oběd je v zemědělském městečku Nurata, kde poobědváme přímo u jedné z místních rodin. Příjezd do stanového kempu, postavené z typických zateplených pohodlných stanů - jurt. Možnost koupání v krásném jezeře nebo projížďka na velbloudu. Nocleh v jurtě pod nádherným hvězdným nebem.

Den 6
Samarkand: Snídaně a odjezd do Samarkandu. Po cestě se zastavíme v Gijduvanu abychom navštívili "butik keramiky", kde nám místní rodina vysvětlí proces výroby keramiky. Příjezd do Samarkandu kolem oběda. Přesun do hotelu a ubytování. Samarkand - Eden dávného východu, nejvzácnější perla islámského světa. Samarkand - nazývaný ve 4. století př. n. l. Marakanda, se všichni snažili dobýt. Po staletí bylo město dobýváno vojsky Alexandra Velikého, arabských nájezdníků, Čingischána a Tamerlána. Dnešní romantika Samarkandu stále funguje jako kouzlo, lákající cestovatele do snového světa. Dnešní prohlídka: Náměstí Registan (15. - 17. stol.) - oficiální centrum Tímúrovské říše, skládající se ze tří velkolepých madras Ulugbek, Sher Dor a Tilla Kari. Je veřejným náměstím. Večeře v místní restauraci. Přenocování v hotelu.

Den 7
Samarkand - Taškent: Mauzoleum Gur-e-Amir (15. stol.) - hrobka tímúrovské dynastie. Jedinečný památník architektury s žebrovanou kupolí pokrytou modrou mozaikou. Mauzoleum Shah i Zinda (14. - 15. stol.) - "Město smrti" - komplex více než 20 unikátních budov různého stáří. Po obědě návštěva továrny na hedvábný papír ¬- výjimečné místo ve městě, kde stále používají starodávnou metodu výroby hedvábného papíru.Na závěr programu návštěva Ulugbekovy observatoře (15. stol.) - první observatoř v orientu s 30metrovým sextantem postaveným Ulugbekem aby mohl vytvořit přesný astronomický katalog. V podvečer přesun na železniční nádraží a odjezd moderním rychlovlakem do Taškentu (2 h 10 min). Večeře v Taškentu a závěrečné nakupování suvenýrů. Noční přesun letiště.

Den 8
Noční let z Taškentu do Prahy z mezipřistáním.