FLORES, RINCA, KOMODO - tam, kde tradice stále žijí

Indonésie

za

54 900

/osoba (2 184 €)

Termíny

Typ cesty: Poznávací cesty

Průvodce: Petra Obrovská

Objednejte prosím pro každou osobu jednotlivě

Kategorie: Poznávací cesty
Flores, dlouho opomíjený cíl v hledáčku turistů, zastíněný slávou nedalekého Bali, se dnes probouzí jako šípková Růženka a nabízí lákavou kombinaci nezkažených tradic, překrásných pláží, přírodních zajímavostí, horských scenérií, dobrodružného cestování i jednoho z nejlepších šnorchlování a potápění na světě. Vedle tradičních domů z bambusu a trávy alang alang zde vyrůstají i luxusní hotely a restaurace a na západě ostrova v Labuan Bajo kotví turistické i potápěčské lodě připravené na komfortní několikadenní plavby mezi mantami, tropickými rybkami a ostrovy obývanými draky. Co ale způsobí, že si Flores zamilujete, jsou usměvaví místní, kteří vás nakazí svou pohodou, hudbou a ještě si s vámi rádi ťuknou pivem Bintang nebo arakem. 
 
Animismus a víra v duchy je tu úzce spjata s životem místních obyvatel a je přítomná všude kolem. Když si ale uvědomíme, že na západě od Floresu na Komodských ostrovech žijí "draci" - největší plazi světa s jedovatými slinami varani komodští, uprostřed ostrova se nachází sopka Kelimutu s jezery tří barev, která navíc neustále svou barvu mění podle objemu duší, které do nich odcházejí, a kdysi po ostrově pobíhal hobit - homo homo floresiensis, není se čemu divit.
 
Tato poznávací cesta nabízí především objevování přírodních krás a kulturních zajímavostí tohoto turisticky méně známého ostrova. Navštívíme přírodní zajímavosti jako sopečná jezera tří barev Kelimutu, vystoupáme na nádhernou sopku Inerie, navštívíme vodopád Tengku Siwa a nahlédneme do místní animisticko-křesťanské kultury a jejích tradic. Část ostrova si prohlédneme ze sedadel motorek. Navštívíme tradiční vesnice různorodých etnik Saga, Bena, Wae Rebo a další, kde zažijeme místní život a kulturu. Uvidíme také, jak pod rukama místních žen vznikají tradiční tkané oděvy. Po cestě budeme zastavovat na panenských plážích jižního pobřeží ostrova, vykoupeme se v horkých pramenech, ochutnáme místními velmi ceněný palmový arak a uvidíme unikátní rýžová pole ve tvaru pavoučích sítí. Dále nás čeká nezapomenutelná výprava za komodskými draky na ostrovech Komodo a Rinca. Strávíme dva dny na lodi a budeme proplouvat mezi desítkami panenských ostrovů. Zde se také ponoříme do křišťálových hlubin, kde je možné spatřit manty, želvy, kranasy, královské makrely, hejna tuňáků a vzácné druhy mořských živočichů. Na Manta pointu, kde se zastavíme, je možné sledovat dovádějící 3m dlouhé manty.
 
 
 
CENA ZAHRNUJE
 
Letenku Praha – Denpasar - Praha
Ubytování se snídaní
1 noc na Bali
11 nocí Flores
1 noc a plnou penzi na lodi na Komodo
Přelety v Indonésii:
   Bali - Maumere
   Labuan Bajo - Bali
Program a vstupy uvedené v nabídce (kromě NP Komodo)
Transport – mikrobusy, taxíky, lodě
Česky mluvícího průvodce 
Místní průvodce
Zákonné pojištění CK
 
CENA NEZAHRNUJE
 
Osobní cestovní pojištění
​Pojištění storna zájezdu
Vstupné do Národního parku Komodo (v současnosti cca 1300Kč/2 dny, může se měnit)
Jídlo kromě snídaně
Program mimo uvedeného
Potápění a další aktivity
Příplatek za jednolůžkový pokoj
 
Doporučené kapesné je 250,- Kč na den
 
Na této mapě si můžete blíže prohlédnout místa, kam se na "Flores, Rinca, Komodo" podíváme:
 

Den 1
Odlet z Prahy.

Den 2
Přílet na Bali, přenocování v hotelu u pláže v blízkosti letiště.

Den 3
Přelet na Flores do Maumere, návštěva kolektivu Lepo Lorun ve vesnici Nita. Uvidíme, jak z bavlníku a dalších přírodních surovin složitým a zdlouhavým procesem vzniká pod rukama místních žen nádherný tkaný tradiční oděv zvaný ikat, kulturní dědictví Floresu. Přesun na Koka Beach - panenskou pláž ve tvaru srdce s bílým pískem, romantické přenocování přímo na pláži ve stanech.

Den 4
Koupání se na Koka Beach, z křišťálové vody je při koupání vidět dech beroucí zvedající se pohoří. Přesun přes tradiční vesnice do Moni, nocleh v Moni.

Den 5
Východ slunce nad sopkou Kelimutu, skrývající tři různě barevná jezera, kam podle legendy odcházejí duše zemřelých. Návštěva vesnice Saga, umístěné v kopcích s nádhernými výhledy na okolní hory a vodopády. Místní lidé žijí stale v souladu s přírodou a místními tradicemi. I když jsou silně věřícími katolíky, všechny životní události jsou i nadále posvěceny tradičními animistickými rituály v kopcích nad vesnicí. Přejezd přes Blue Stone Beach, pláž posetou světle modrými oblázky, k horkým pramenům Soa v nádherném prostředí, kde se vykoupeme, a poté na noc do Bajawy.

Den 6
Den na motorkách - navštívíme mladý vulkán Wavomuda, zavítáme do matriarchální vesnice Bena a dalších tradičních vesnic v okolí, usazených ve vulkanické krajině u sopky Inerie, které jakoby vypadly z doby kamenné, a vykoupeme se v horkých pramenech Malanage, kde se slévá horká a studená řeka. Můžete si zvolit teplotu vody dle libosti a ještě využít přírodní protiproud. Nocleh v Bajawa.

Den 7
Pro zájemce náročnější noční výstup na sopku Inerie s pozorováním dechberoucího východu slunce nad dalšími sopkami. Návštěva výrobny tradiční palmové pálenky araku v Aimere. Přejezd do Rutengu.

Den 8
Návštěva jeskyně Liang Bua s nálezem kosterních pozůstatků hobita - Homo Floresiensis. Procházka k působivému vodopádu Tengku Siwa, kde se můžeme vykoupat, návštěva tradičních rýžových polí ve tvaru pavoučích sítí. Nocleh v Rutengu.

Den 9
Přejezd do vesnice Denge, odkud půjdeme 3 hodiny bujným mlžným pralesem nahoru do vesnice Wae Rebo s tradičními kruhovými domy, až do nedávna skryté před očima světa, podstoupíme uvítací rituál a přenocujeme ve vesnici v jednom z domů.

Den 10
Sestup z Wae Reba, přesun do Labuan Bajo, večeře na rybích trzích.

Den 11
Ukázka tradičních ceremonií a fascinujícího rituálního tance Caci, při kterém proti sobě dva muži v tradičním oděvu a maskách bojují s biči a štíty. Návštěva zaplavené jeskyně na břehu moře, kde se můžeme vykoupat. Návrat do Labuan Bajo.

Den 12
Program na následující 2 dny: Romantická plavba lodí kolem panenských ostrůvků s bílými plážemi na ostrovy Komodo a Rinca, setkání s ohromným endemickým ještěrem - varanem komodským, jeleny a vodními buvoly, výlet tropickým lesem a savanou s lontarovými palmami, šnorchlování mezi korály s hejny pestrobarevných rybek, vzrušující koupání s mantami a dalšími obyvateli moře. Přenocování na lodi, druhý večer návrat do Labuan Baja.

Den 14
Přelet na Bali a odlet do ČR.

Den 15
Přílet do ČR.